Optymalizacja kodu NC z NCSIMUL. System dla produkcji.

Specjaliści ds. Technologii kosmicznej wykonują symulację procesów w NCSIMUL. Dzięki NCSIMUL optymalizacja kodu NC, weryfikacja, przebiega bezproblemowo i daje duże korzyści w produkcji.

W lipcu ubiegłego roku minęła 50 rocznica pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Dziś zaawansowana technologia i eksploracja kosmosu znów przykuwa uwagę i staje się gorącym tematem. Planowane są nowe podróże na Księżyc, a w dalszej perspektywie nawet na Marsa. Równocześnie stale prowadzone są badania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz regularnie są wystrzeliwane satelity komunikacyjne i obronne.

Marton Precision Manufacturing, firma produkująca duże komponenty związane z przestrzenią kosmiczną, mimo silnej pozycji w dziedzinie zaawansowanych technologii kosmicznych, często uciekała się do nieco mniej zaawansowanych technologii kontrolowania kolizji  narzędzi.

„Odpowiednie oprogramowanie skraca czas spędzany na debugowaniu i eliminuje ryzyko kolizji wrzeciona, uszkodzenia narzędzia, przy jednoczesnej optymalizacji czasów cyklu i wydajności procesu.”

Miguel Chavez, Specjalista ds. obróbki 5-osiowej

Miguel Chavez w Marton Precision Manufacturing, zajmujący się obróbką pięcioosiową. Często uruchamiał programy „w powietrzu”, sprawdzając narzędzie za narzędziem, aby skontrolować uruchomiony proces. Nawet wtedy jednak, nie zawsze mógł zlokalizować problem. „W takiej sytuacji, musiałem wprowadzić poprawki w kodzie i ponownie rozpocząć proces „w powietrzu”. Jeśli uchwyt również wymagał dostosowania przezbrojenia, oznaczało to wykonanie kolejnej operacji.”

optymalizacja kodu NC NCSIMUL 1

Ponadto niezbędne było kupno dodatkowej ilości półfabrykatów na wypadek, gdyby wystąpił problem podczas testowego procesu obróbki. „Kupowanie dodatkowego płaskownika, na wszelki wypadek, to spory wydatek, szczególnie jeśli jest to duża gabarytowo część. Powtarzające się puste przejścia były również kosztowne pod względem czasu. W zależności od tego, jak długi był program, uruchomienie go i przeprowadzenie mogło potrwać do dwóch dni.”

NCSIMUL symulacja, weryfikacja, optymalizacja kodu NC

Wszystko to zmieniło się jednak, gdy firma  zainwestowała w oprogramowanie NCSIMUL do symulacji i optymalizacji kodu NC.

Program daje możliwość symulacji, weryfikacji, optymalizacji i przeglądania programów maszynowych w oparciu o cechy poszczególnych części, narzędzi skrawających i konkretnej maszyny CNC. Grafika 3D pomaga uniknąć kolizji podczas obróbki, a złożone algorytmy i wiedza oparta na procesach umożliwiają optymalizację technologii. „Odpowiednie oprogramowanie skraca czas spędzany na debugowaniu i eliminuje ryzyko kolizji wrzeciona, uszkodzenia narzędzia, przy jednoczesnej optymalizacji czasów cyklu i wydajności procesu”.

optymalizacja kodu NC NCSIMUL 2

Jedną z największych części, wyprodukowaną przez firma z Kalifornii wykonano na ich 5-osiowej frezarce Hwacheon. Był to 4,5-metrowy aluminiowy komponent lotniczy 7050. „Część wystawała z jednej strony maszyny podczas frezowania po drugiej stronie, a następnie została obrócona o 180 stopni, aby obrobić resztę”.

Pierwszy komponent, do którego Miguel użył NCSIMUL w celu optymalizacji kodu NC, znajdował się na tej samej maszynie, i wykorzystywał ten sam półfabrykat.

„Była to osłona ogniwa paliwowego z kilkoma 5-osiowymi cechami. Teraz oprogramowanie używamy cały czas. Możemy przygotować program w ciągu około 2 godzin zamiast od 12 do 16 godzin. Mogę go dostosować i być na tyle pewny rezultatów, aby uruchomić go bez konieczności sprawdzania krok po kroku kodu NC na maszynie. I nie musimy już kupować dodatkowych ilości przygotówek, dzięki czemu oszczędzamy pieniądze i czas.”

Marton Precision ma teraz pakiety optymalizacji kodu NC NCSIMUL dla ośmiu różnych obrabiarek CNC, dostosowane do każdej maszyny. „Otrzymujemy model STL maszyny od producenta obrabiarki, który zawiera informacje sterujące i inne parametry; następnie wysyłamy go do NCSIMUL, w którym budujemy przestrzeń roboczą względem pakietu oprogramowania i wymagań maszyny. optymalizacja kodu NC w NCSIMUL sprawdza ostateczny kod G, który zostanie uruchomiony na maszynie CNC. Jeśli wystąpi problem z programem, mogę skorzystać z trybu edycji, aby wprowadzić niezbędne poprawki.”

NCSIMUL optymalizacja kodu NC w trzech krokach

Moduł NCSIMUL MACHINE zapewnia weryfikację obróbki w trzech krokach:

  1. Bada i koryguje błędy kodu NC;
  2. Symuluje lokalizacje kolizji i umożliwia wyeliminowanie błędnych ruchów;
  3. Potwierdza poprawność kodu NC.

„Oprócz weryfikacji ścieżki narzędzia, bierze również pod uwagę elementy wewnętrzne maszyny i różne języki programowania. Dzięki optymalizacji kodu NC w NCSIMUL mamy pewność, że za pierwszym i każdym kolejnym razem, wszystko będzie dobrze.”

Firma została założona w 1986 roku, pierwotnie w celu produkcji sprzętu używanego w laserowej chirurgii oczu. Dziś koncentruje się na frezowaniu wielkogabarytowych detali w 5-osiach, toczeniu z wykorzystaniem wrzecion pionowych, obróbce elementów cienkościennych, technologii HSM usługach produkcyjnych, które zawierają w sobie projektowanie, montaż, kontrolę, obróbkę WaterJet, EDM oraz obróbkę metali. Wśród klientów: NASA, Jet Propulsion Laboratory i inne duże prywatne firmy kosmiczne. Oprócz komponentów kosmicznych, satelitarnych i lotniczych, Marton Precision Manufacturing produkuje również części dla przemysłu obronnego, naukowego, medycznego, naftowego i gazowego.

Miguel Chavez mówi: „Codziennie dzieje się tu coś nowego. Widzimy element na papierze, otrzymujemy półfabrykat, a następnie widzimy ukończoną część w rzeczywistości. To jest piękno wytwarzania. Teraz planowane są kolejne podróże na księżyc, to nawet lepiej.”

O firmie

Nazwa: Marton Precision Engineering

Branża: Precyzyjna obróbka CNC, specjalizująca się na frezowaniu wielkogabarytowych detali w 5-osiach, toczeniu, obróbce elementów cienkościennych i prawidłowym wykorzystywaniu technologii HSM.

Strona int.: https://martoninc.com

Kluczowe korzyści

  • Szybka, łatwa i dokładna symulacja i weryfikacja końcowego kodu G w celu uniknięcia kolizji.
  • Korygowanie błędów kodu.
  • Skrócenie czasu programowania z 12-16 godzin, do około 2 godzin.
  • Wyeliminowanie potrzeby zakupu dodatkowego ilości przygotówek w przypadku uszkodzeń spowodowanych kolizjami.

Podsumowując, specjaliści ds. Technologii kosmicznej wykonują symulację procesów w NCSIMUL. Dzięki NCSIMUL optymalizacja kodu NC, weryfikacja, przebiega bezproblemowo i daje duże korzyści w produkcji.