Program CAM EDGECAM w połączeniu z Hexagon CMM i autorskim oprogramowaniem

Producent form Kavia Tooling łączy Program CAM EDGECAM z CMM i autorskim oprogramowaniem.

Producent form Kavia Tooling wykorzystuje współrzędnościową maszynę pomiarową firmy Hexagon do wykonywania pomiarów części oraz elektrod. Ma to wpływ na skrócenie czasu postoju maszyn CNC i EDM podczas realizacji nowych zleceń.

“Ustawienie sześciu dość trudnych komponentów zajmowało nam do tej pory cały dzień i powodowało duże przestoje. Dzięki wykorzystaniu maszyn CMM zajmuje nam to teraz około godzinę i jesteśmy absolutnie pewni, że wszystkie pomiary są dokładne.”

Mark Cole, Dyrektor produkcji

Jak twierdzi dyrektor produkcji Mark Cole, niektóre elementy są szczególnie czasochłonne przy tradycyjnym ustawianiu ich na maszynie. Często nawet w przypadku konfiguracji prostych części, maszyny miewają postoje. Odmienna sytuacja dzieję się podczas wykorzystania maszyny pomiarowej CMM Hexagon, ​​obrabiarki wykonują kolejne zadanie podczas, gdy przygotowywane są kolejne elementy.

“Firma Hexagon dostosowała oprogramowanie PC-DMIS, które jest standardem w ich urządzeniach pomiarowych, do naszych oczekiwań. Zamiast umieszczać każdą część na maszynie, a następnie bazować ją, ustawiamy element na maszynie pomiarowej CMM, co daje nam orientację X, Y, Z i U. Tym co musimy tylko wykonać jest umieszczenie płyty bazowej, która jest dokładna co do mikrona, w odpowiednim miejscu.”

Cały proces można przeprowadzić z dowolną liczbą komponentów, dzięki dedykowanemu oprogramowaniu, które opracowało samodzielnie Kavia Tooling. Program CAM EDGECAM programuje siedem wysokoobrotowych frezarek CNC z prędkościami wrzeciona od 12 000 do 30 000 obr/min oraz maszynę Sodick EDM. „Nie jest to zwykły proces obróbki, dzięki dostosowanemu oprogramowaniu, które nazywamy Merge. Zbieramy dane ze wszystkich programów i łączymy je w jeden plik, wiele z nich waży po około 36 megabajtów i zawiera około 1,5 miliona linii kodu.”

Analiza programu CAM

Poza wyżej wymienionymi elementami, system ogranicza również narzędzia skrawające do minimum, analizując informacje, takie jak powielanie, długość i jakość narzędzi we wszystkich generowanych programach.

„Jeśli w indywidualnie połączonym programie znajdują się dwa powtarzające się narzędzia skrawające, wybierane jest najlepsze narzędzie do procesu produkcyjnego. Analizuje każdy program CNC i odpowiednio dostosowuje wszystkie narzędzia.”

Końcowym rezultatem zastosowania programu Merge z CMM jest program CNC, za pomocą którego mogą obrabiać kilka części jednocześnie bez konieczności przezbrajania stanowiska, ponieważ wszystkie operacje przygotowawcze są wykonywane offline. „Gdybyśmy ustawiali element bezpośrednio na obrabiarce CNC bez maszyny współrzędnościowej, musielibyśmy upewnić się, czy jest on prawidłowo ustawiony. Wykonanie tego dla dziesięciu elementów znacznie zwiększa ryzyko błędu, zwłaszcza w przypadku wystających elementów. Ale ustawienie i pomiar elementów na CMM pozwala automatycznie i poprawne ustawić każdą część”. „Ustawienie sześciu dość trudnych komponentów zajmowało nam do tej pory cały dzień i powodowało duże przestoje. Dzięki wykorzystaniu maszyn CMM zajmuje nam to teraz około godzinę i jesteśmy absolutnie pewni, że wszystkie pomiary są dokładne”.

Program CAM EDGECAM Hexagon CMM

Największe korzyści uzyskali względem maszyny Sodic EDM. „Ta maszyna sprawiała nam najwięcej problemów, każdorazowe jej użycie oznaczało ustawianie i programowanie jej ręcznie, co prowadziło do błędów. To był absolutny dla nas koszmar. Kiedy opracowaliśmy nasz system Merge programowanie i uruchamianie tej maszyny stało się bezproblemowe i szybkie, a dodatkowo uwolniło nas od ewentualnych błędów”.

Merge okazał się być świetnym rozwiązaniem, które upraszcza jak i przyspiesza pracę na maszynie Sodick EDM, firma Kavia opracowuje teraz komercyjne oprogramowanie dla tych maszyn. „Obecnie system jest testowany w terenie, zamierzamy rozpocząć jego sprzedaż w najbliższym czasie”. Powiedział Mark Cole.     

O firmie

NazwaKavia Tooling

Biznes: Projektowanie i produkcja form wtryskowych

Strona int.: www.kaviatooling.com

Kluczowe korzyści

  • Redukcja czasu postojów maszyn CNC i EDM;
  • Skrócenie czasu ustawiania trudnych elementów z jednego dnia do godziny;
  • Pełne wykorzystanie maszyny Sodic EDM.

Podsumowując, producent form Kavia Tooling połączył Program CAM EDGECAM z CMM i autorskim oprogramowaniem.