Jaki wybrać system CAM do programowania frezarek oraz tokarek.


Aby w pełni wykorzystać potencjał posiadanych maszyn CNC, należy dokonać wyboru odpowiedniego systemu CAM. Dobrze dobrany i skonfigurowany system CAM pozwala programować frezarki, tokarki, centra obróbcze, wycinarki dzięki czemu możemy zmniejszyć koszty oraz zwiększyć wydajność produkcji. Jeśli zastanawiacie się jaki wybrać CAM do programowania frezarek, tokarek to ten artykuł jest dla Ciebie.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze oprogramowania CAM? Czym się kierować, aby dobrać odpowiednie rozwiązanie? Jakie dodatkowe moduły należy wybrać? Sprawdźmy!

System CAM do programowania frezarek oraz tokarek

Aby rozpocząć analizę sprawdźmy czym jest CAM – to System (ang. Computer Aided Manufacturing) do komputerowego wspomagania wytwarzania.

Jego głównym zadaniem jest zintegrowanie systemów do projektowania i wytwarzania. Wykorzystując dokumentację płaską lub model 3D mamy możliwość wygenerowania ścieżek narzędzia dla danego modelu, wykonanie symulacji a następnie wygenerowanie zrozumiałego dla Naszej maszyny kodu NC (tokarka, frezarka, centrum tokarsko-frezarskie, wycinarka). Wiele systemów CAM posiada również łącze z maszyną CNC, dzięki czemu uzyskany G-kod możemy od razu wysłać do maszyn.

Zalety systemów CAM?

Stosowanie systemów CAM daje wiele korzyści takich jak:

  • Skrócenie czasu programowania, dzięki automatycznym operacjom i cyklom obróbkowym,
  • Skrócenie czasu obróbki, optymalizacja i wyeliminowanie zbędnych przejść narzędzia a także niepotrzebnych ich wymian,
  • Nowoczesne strategie obróbkowe, pozwalają na lepsze układanie ścieżek,
  • Symulacja, dostęp do symulacji ścieżki przed jej wysłaniem do maszyny pozwala wyeliminować kolizje,
  • Pełne wykorzystanie maszyny, zastosowanie odpowiednich systemów i strategii pozwala w 100% wykorzystać moce produkcyjne maszyn.

Co jest ważne dla Naszej maszyny ? Postprocesor – czyli, „translator” naszych wirtualnych ścieżek narzędzia uzyskanych w systemie CAM. Odpowiednio przygotowany, skonfigurowany pod indywidualne wymagania obrabiarki pozwoli wygenerować kod NC wolny od błędów, od razu gotowy do zaimplementowania do maszyny CNC.Jak wybrać system CAM? Na czym się skupić?

Aby dobrze dobrać system CAM, z uwzględnieniem Naszych potrzeb jaki i przyszłego rozwoju należy zweryfikować kilka głównych aspektów:

Obsługa i przejrzystość interfejsu, szybkość znajdowania potrzebnych funkcji, dostęp do nich, zrozumienie ich zastosowania. To jak szybko wdrożymy się do nowego systemu i zrozumiemy jego działanie, pozwoli wykorzystać Nam w pełni wszystkie jego funkcje.

CAM programowania frezarek tokarek

Postprocesory, odpowiednio przygotowany, skonfigurowany pod indywidualne wymagania maszyny. Pozwoli wygenerować kod NC wolny od błędów, od razu gotowy do zaimplementowania do maszyny CNC.

Symulacja obróbki, pozwala przetestować kod przed wysłanie do fizycznej maszyny, dlatego tak ważne jest aby wybrany CAM posiadał taką możliwość. Uchroni Nas to od niebezpiecznych kolizji a także pozwoli prześledzić ścieżkę narzędzia.

Strategie obróbkowe, pozwalają na lepszy rozkład ścieżek narzędzia na powierzchniach i zawierają funkcje specjalne.

Szkolenia, dostęp do odpowiednio spersonalizowanych szkoleń, instrukcji jest bardzo istotny w procesie uczenia się nowego systemu CAM.

Wsparcie techniczne, podczas pierwszych kroków w nowym systemie CAM, jak i dla doświadczonych użytkowników bardzo istotnym aspektem jest dostęp do wsparcia technicznego. Możliwość omówienie każdego problemu z doświadczoną osobą pozwala szybko uporać się z każdym zadaniem.

CAM programowania frezarek 5-osiowych

System CAM do programowania frezarek oraz tokarek.

Funkcje jakie oferuje dany CAM oraz prostota użytkowania to nie jedyne elementy nad którymi powinniśmy się skupić podczas wyboru odpowiedniego systemu CAM. Takie elementy jak wsparcie techniczne, certyfikowane szkolenia oraz odpowiednie i profesjonalne wdrożenie również są ważne. Pozwalają kompleksowo dostosować CAM na miarę potrzeb każdej produkcji.

Podsumowując, aby w pełni wykorzystać potencjał posiadanych maszyn CNC, należy dokonać wyboru odpowiedniego systemu CAM. Dobrze dobrany i skonfigurowany system CAM pozwala w pełni programować frezarki oraz tokarki oraz analizować potencjalne kolizje.