Obróbka frezarska CAM w EDGECAM rozwiązaniem wspierającym potrzeby każdej firmy.

Zautomatyzowana obróbka Obróbka frezarska CAM bez dodatkowych ustawień to przyszłość Tridan’a. EDGECAM poprzez wsparcie cykli obróbkowych 5-osiowych jest idealnym rozwiązaniem.

Obróbka frezarska CAM w Tridan Engineering programowana w EDGECAM stanowi znaczną częścią procesu produkcyjnego. Łącznie firma posiada16 maszyn CNC Mazak, z czego pięć to maszyny 5-osiowe.

„Dzięki EDGECAM programujemy wszystkie nasze maszyny – każda z naszych części jest bardzo wymagająca pod względem dokładności wykonania, tolerancji. Obróbka frezarska CAM w EDGECAM zapewnia nam precyzję jakiej potrzebujemy za każdym razem”.

Paul Coupland, Machine Shop Manager.

Jednym z największych wyzwań stojących przed procesem produkcyjnym jest nadążanie za ciągle zmieniający się oprzyrządowaniem. Kierownik warsztatu Paul Coupland mówi: „Współpracujemy z dwoma głównymi dostawcami narzędzi ITC i Iscar, obydwie firmy narzędziowe cały czas doskonalą swoje narzędzia. EDGECAM zapewnia nam optymalne strategie obróbki przy każdej aktualizacji narzędzia skrawającego, w tym także te wykorzystywane przy obróbkach 5-osiowych.

„Dzięki EDGECAM programujemy wszystkie nasze maszyny – każda z naszych części jest bardzo wymagająca pod względem dokładności wykonania, tolerancji. Obróbka frezarska CAM w EDGECAM zapewnia nam precyzję jakiej potrzebujemy za każdym razem”.

Obróbka Wave

Połączenie obróbki 5-osiowej z obróbką zgrubną Wave ma wpływ na jakość wykonanych elementów.

Większość komponentów wykonana jest przy użyciu Wave’a, a strategie narzędziowe zostały tak zmienione, aby uzyskać obróbkę na całej długości rowka. 

Inżynier Mark Proctor stwierdził, że osiągnął spektakularne wyniki. Przyznał również, że na początku denerwująca była perspektywa zwiększenia obrotów i posuwu oraz wykorzystanie pełnej długości skrawającej narzędzia. „Gdy powiedziano nam, że możemy obrabiać kawałek stali nierdzewnej S143 z prędkością ośmiu metrów na minutę, pomyśleliśmy, że narzędzie nie wytrzyma dwóch sekund”.

Po testach podjęto decyzję o zastosowaniu strategii Wave z maksymalnym posuwem maszyny.

Firma z siedzibą w nadmorskim miasteczku Clacton-on-Sea w Essex wysyła miesięcznie 9 000 części do klientów na całym świecie. Od małych elementów po detale o długości do 1,6 metra, zarówno jako pojedyncze jednostki. Duże złożenia i prawie każda część, którą wykonują jest programowana za pomocą EDGECAM.

“Po otrzymaniu modelu od klienta zwykle jako plik STEP wczytujemy go do EDGECAM, wybieramy półfabrykaty, opracowujemy strategię obróbki. Następnie dodajemy narzędzia i generujemy obróbkę oraz uruchamiamy program poprzez symulator. Kolejnymi krokami jakie wykonujemy jest użycie edytora NC. Wysyłamy program do maszyny za pośrednictwem bezprzewodowego łącza DNC i wyjaśnienie operatorowi zadań.  Operator ustala z warsztatem jakich narzędzi potrzebuje i uruchamia maszynę”.

Zautomatyzowana obróbka frezarska CAM bez dodatkowych ustawień

Obróbka frezarska CAM i automatyzacja jako kierunek rozwoju Tridan Engineering Paul Coupland uważa, że ich niedawne przejęcie Mazaka z serii Variaxis z systemem  PALLETECH uwzględnia oba te aspekty.

„Obróbka frezarska CAM jest z pewnością dla nas przyszłością, pozwala nam obrabiać znacznie szybciej niż obróbka 3-osiowa bez niepotrzebnych dodatkowych ustawień elementu obrabianego. System automatyzacji w Variaxis może zarządzać sześcioma paletami, co jest idealne jeśli chodzi o nasze potrzeby.  Ponadto możemy dodać sześć palet na dowolnym etapie operacji. W zależności od zadania może ona pracować nieprzerwanie od ośmiu do 14 godzin bez żadnej naszej interwencji”.