Szybkie projektowanie i obróbka w DJM Engineering dzięki EDGECAM.

Szybkie projektowanie i obróbka części to priorytet dla firmy DJM Engineering, dzięki czemu jest w stanie naprawić uszkodzone lub zepsute elementy i przywrócić je do działania w ciągu kilku godzin.

Rodzinne przedsiębiorstwo produkujące formy wtryskowe pomaga klientom w nagłych awariach.

DJM Engineering (Banbury) Ltd używa EDGECAM do szybkiego projektowania i obróbki, aby naprawić uszkodzone lub zepsute części i przywrócić je do działania w ciągu kilku godzin.

„Używamy jej z najnowszymi narzędziami skrawającymi WNT. Ponieważ programujemy ją za pomocą EDGECAM, zdecydowanie nie ograniczamy parametrów takich jak obroty i posuw dla różnych materiałów”.

Colin Merry- Właściciel

„Często bywałem w warsztatach o drugiej w nocy naprawiając części dla firm motoryzacyjnych, medycznych i lotniczych. W większości przypadków zatrzymywane były linie produkcyjne z powodu awarii”. – mówi właściciel Colin Merry.

„Wielu naszych klientów korzysta z maszyn na linii produkcyjnej i potrzebuje ich ciągłej pracy. W szczególności firmy motoryzacyjne, ponieważ wiele produktów jest wytwarzanych „na zamówienie.”

Szybkie projektowanie i obróbka części

Firma jest regularnie wzywana do naprawy komponentów do szerokiej gamy maszyn, w tym prasy, matryce, walcarki.

„W rzeczywistości wszystko, co porusza się mechanicznie, tam gdzie część może ulec awari i spowodować katastrofę produkcyjną”.

Mówi, że ich pogotowie polega na naprawie uszkodzonego elementu a także przygotowaniu go od zera. „Musimy nadać tym zadaniom najwyższy priorytet, aby nasi klienci mogli ponownie uruchomić swoją linię produkcyjną”.

Szybkie projektowanie i obróbka

„Pierwszą częścią procesu jest ustalenie u klienta, dlaczego komponent zawiódł, do czego służył i jakie aspekty są krytyczne. Jeśli jest to coś w rodzaju wałka wiedza na temat okresu użytkowania jest istotna, ponieważ jeśli wykonamy go z takimi samymi wymiarami jak ten, który otrzymaliśmy nie będziemy w stanie określić oryginalnych wymiarów części”.

„A jeśli część uległa awarii musimy wiedzieć dlaczego, abyśmy mogli opracować rozwiązanie”.

Szybkie projektowanie i obróbka części oraz generowanie kodu NC

Po stworzeniu pełnego obrazu tego, co muszą wykonać rozpoczynają proces szybkiego projektowania i obróbki przy użyciu funkcji dostępnych w EDGECAM.

„Nie potrzebujemy modeli 3D do tego typu prac. Muszę tylko narysować model w 2D, co oznacza, że możemy bardzo szybko wygenerować kod NC”.

Jeśli część jest obrabiana na jednej z dostępnych w firmie frezarek Hurco VM 10 lub XYZ 500 LR, początkowo wykorzystuje się cykl obróbki zgrubnej i profilowanie. Podczas obróbki wykonuje się dalsza część programu.

Frezarka XYZ 500 LR była pierwszą maszyną tego rodzaju w Wielkiej Brytanii. „Używamy jej z najnowszymi narzędziami skrawającymi WNT, a ponieważ programujemy ją za pomocą EDGECAM, zdecydowanie nie redukujemy parametrów takich jak obroty i posuw dla różnych materiałów”.

Części tokarskie, przechodzą przez konwerter DXF i są obrabiana na tokarce XYZ 1630 w ciągu kilku minut.

Colin Merry współpracuje ze swoim bratem Ianem i ojcem Davidem. Trzyosobowa firma powstała w 2001 r. Zajmują się wytwarzaniem matryc. Firma założona przez Davida w 1990 r., podjęła się tak zwanej „niestandardowej praktyce zawodowej”. Polegała ona na uczeniu się różnych tradycyjnych umiejętności inżynierskich i formowania od uznanych rzemieślników.

„Nauczyłem się wszystkiego od wysoko wykwalifikowanych producentów. Często widziałem dwa lub trzy sposoby robienia czegoś i wybierałem ten, który wydawał się najbardziej skuteczny”.

Colin Merry projektuje wszystkie swoje formy za pomocą EDGECAM. „Wielu klientów może mieć tylko pomysł na produkt końcowy lub po prostu rysunek papierowy. Mamy standardowe katalogi, dzięki czemu łatwo jest pobrać bazę narzędzi i zawsze staramy się jak najszybciej rozpocząć obróbkę.”

Nie potrzebuje specjalistycznego oprogramowania CAD/CAM, jest w stanie wszystko wykonać sam dzięki szkoleniom i doświadczeniu.

Obecnie wykonują od czterech do pięciu specjalistycznych formy w ciągu roku, z czego wykonanie każdej zajmuje od trzech do czterech tygodni.

Podsumowując,: „Możemy być nieco staromodni w naszym podejściu, ponieważ staramy się po prostu pomagać ludziom. Dzięki temu klienci wciąż do nas wracają”

Kluczowe korzyści z szybkiego prototypowania i obróbki

  • Szybki projekt 2D i obróbka, w celu naprawy uszkodzonych lub zepsutych części. Przywrócenie ich do sprawności w ciągu kilku godzin.
  • Korzystanie z najnowszych narzędzi skrawających WNT zaimportowanych do EDGECAM.
  • Wykorzystanie oprogramowania EDGECAM do toczenia jak i frezowania.
  • Wykonanie bez problemów skomplikowanych form.

Podsumowując, szybkie projektowanie i obróbka części to priorytet dla firmy DJM Engineering, dzięki czemu jest w stanie naprawić uszkodzone lub zepsute elementy i przywrócić je do działania w ciągu kilku godzin.