frezowanie na tokarce cnc

Frezowanie na tokarce

underline

W przeciwieństwie do tradycyjnego frezowania, gdzie obrabiany element jest zamocowany na stole frezarki, w przypadku frezowania na tokarce obrabiany element jest zamocowany w uchwycie tokarskim.

W przeciwieństwie do tradycyjnego frezowania, gdzie obrabiany element jest zamocowany na stole frezarki, w przypadku frezowania na tokarce obrabiany element jest zamocowany w uchwycie tokarskim.

Dzięki temu możliwe jest wykonywanie operacji frezowania na powierzchniach cylindrycznych, stożkowych oraz innych kształtach geometrycznych.

Warto zaznaczyć, że frezowanie na tokarce może być wykonywane zarówno na tokarkach konwencjonalnych, jak i na tokarkach CNC. W przypadku tokarek konwencjonalnych, operator musi ręcznie regulować posuw i skrawanie, natomiast w przypadku tokarek CNC, cały proces jest sterowany przez komputer, co pozwala na osiągnięcie większej precyzji i powtarzalności.

frezowanie na tokarce wideo
Zobacz symulację frezowania na tokarce.

Różnice między frezowaniem na tokarce a tradycyjnym frezowaniem

Frezowanie na tokarce CNC różni się od tradycyjnych technik obróbki skrawaniem przede wszystkim sposobem zamocowania obrabianego elementu oraz zastosowaniem zaawansowanego systemu sterowania. W przypadku frezowania na tokarce, obrabiany element jest zamocowany w uchwycie tokarskim. Natomiast w przypadku tradycyjnego frezowania, obrabiany element jest zamocowany na stole frezarki, co ogranicza możliwości obróbki do powierzchni płaskich.

Zasady działania frezowania na tokarce

Podczas tworzenia detali frezując na tokarce CNC, obrabiany element jest zamocowany w uchwycie tokarskim, a narzędzie frezujące porusza się wzdłuż osi X, Y i Z. W przypadku frezowania CNC na podzielnicy, podzielnica pozwala na precyzyjne obracanie detalu o określony kąt, co umożliwia frezowanie na powierzchniach o różnych kształtach i kątach. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie skomplikowanych operacji frezarskich, takich jak rowki, żłobienia czy kształty przestrzenne.

Zalety i możliwości frezowania na tokarce

Oferta frezowanie CNC na tokarce obejmuje szeroki zakres usług, które pozwalają na precyzyjną i efektywną obróbkę różnych materiałów. Wśród zalet obróbki CNC na tokarce można wymienić:

 • Wysoką precyzję i powtarzalność operacji frezarskich,
 • Możliwość obróbki detali o skomplikowanych kształtach i wymiarach,
 • Automatyzację procesu, co pozwala na oszczędność czasu i zasobów,
 • Minimalizację błędów wynikających z ręcznej regulacji posuwu i skrawania.

Jak wygląda proces precyzyjnego frezowania na tokarce CNC?

Precyzyjne frezowanie na tokarce CNC rozpoczyna się od przygotowania projektu CAD, który definiuje kształt i wymiary obrabianego detalu. Następnie, na podstawie tego projektu, generowany jest program CAM, który steruje ruchami narzędzia frezującego. W trakcie obróbki CNC toczenie odbywa się równocześnie z frezowaniem, co pozwala na jednoczesne wykonywanie różnych operacji na obrabianym elemencie.


W procesie precyzyjnego frezowania na tokarce CNC kluczowe jest odpowiednie dobranie narzędzi frezujących, parametrów skrawania oraz strategii obróbki. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie detali o wysokiej jakości powierzchni, precyzyjnych wymiarach i zgodnych z wymaganiami technicznymi.

Podstawowe operacje frezarskie wykonywane na tokarce

Wśród podstawowych operacji frezarskich na tokarce można wymienić:

 • Frezowanie rowków i żłobień,
 • Frezowanie kształtów przestrzennych,
 • Frezowanie powierzchni płaskich i cylindrycznych,
 • Frezowanie otworów i gwintów.

W tokarkach CNC stosuje się różne narzędzia do obrabiania, takie jak frezy cylindryczne, stożkowe, kątowe czy sferyczne, które pozwalają na wykonywanie różnorodnych operacji frezarskich.

Zaawansowane techniki obróbki skrawaniem na tokarce

W przypadku bardziej zaawansowanych operacji frezarskich na tokarce, stosuje się specjalistyczne maszyny do skrawania oraz różne materiały obrabiane. Niektóre z zaawansowanych technik obróbki skrawaniem na tokarce obejmują:

 • Frezowanie wieloosiowe, które pozwala na jednoczesne obrabianie detalu w kilku osiach,
 • Frezowanie wysokowydajne, charakteryzujące się dużą szybkością skrawania i wysoką wydajnością,
 • Frezowanie z interpolacją, umożliwiające obróbkę detali o skomplikowanych kształtach i wymiarach,
 • Frezowanie na podzielnicy, które pozwala na precyzyjne obracanie detalu o określony kąt, umożliwiając frezowanie na powierzchniach o różnych kształtach i kątach.

W zaawansowanych technikach obróbki skrawaniem na tokarce kluczowe jest odpowiednie dobranie narzędzi frezujących, parametrów skrawania oraz strategii obróbki. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie detali o wysokiej jakości powierzchni, precyzyjnych wymiarach i zgodnych z wymaganiami technicznymi.

Rodzaje narzędzi frezujących używanych w tokarkach

W tokarkach, zwłaszcza tokarkach zaawansowanych, stosuje się różnorodne narzędzia frezujące, które pozwalają na precyzyjne i efektywne usuwanie materiału. Wybór odpowiedniego narzędzia zależy od rodzaju obrabianego materiału, kształtu detalu oraz wymaganej jakości powierzchni. Wpływ na proces frezowania ma również prędkość obrotowa narzędzia, która musi być dobrana odpowiednio do parametrów obróbki.

Wśród narzędzi frezujących używanych w tokarkach można wymienić:

 • Frezy cylindryczne – do frezowania rowków, żłobień i powierzchni płaskich,
 • Frezy stożkowe – do frezowania kształtów przestrzennych i powierzchni skośnych,
 • Frezy kątowe – do frezowania kształtów o różnych kątach nachylenia,
 • Frezy sferyczne – do frezowania powierzchni o kształcie sferycznym.

Materiały najczęściej obrabiane metodą frezowania na tokarce

Najczęściej obrabiane materiały w procesie frezowania na tokarce to:

 • Stal – ze względu na swoją wytrzymałość i szerokie zastosowanie w przemyśle,
 • Aluminium – lekki i łatwy w obróbce, stosowany w produkcji elementów lotniczych i motoryzacyjnych,
 • Tworzywa sztuczne – takie jak polietylen czy poliwęglan, stosowane w produkcji elementów elektronicznych i opakowań,
 • Brąz i mosiądz – stosowane w produkcji elementów dekoracyjnych oraz części maszyn,

Wybór odpowiednich narzędzi i materiałów w frezowaniu na tokarce ma kluczowe znaczenie dla jakości wykonywanych detali oraz efektywności pracy operatora tokarki. Dlatego ważne jest, aby dobrze zrozumieć proces usuwania materiału oraz zastosowanie różnych rodzajów narzędzi frezujących w tokarkach.

Jak wygląda proces frezowania na podzielnicy?

Podczas frezowania na podzielnicy, obrabiany element jest zamocowany na specjalnym urządzeniu, które pozwala na precyzyjne ustawienie kąta obrotu detalu względem narzędzia frezującego. W ten sposób możliwe jest wykonanie brył obrotowych oraz innych skomplikowanych kształtów. W procesie tym często wykorzystuje się frezarkę uniwersalną, która pozwala na wykonywanie różnorodnych operacji frezarskich.

Proces frezowania na podzielnicy przebiega następująco:

 1. Zamocowanie detalu na podzielnicy,
 2. Ustawienie odpowiedniego kąta obrotu podzielnicy,
 3. Wykonanie operacji frezowania zgodnie z założonym wzorem,
 4. Obrót podzielnicy o określony kąt i powtórzenie operacji frezowania,
 5. Kontrola wymiarów i jakości powierzchni detalu.

Podsumowanie

Podsumowując, frezowanie na tokarce to zaawansowana metoda obróbki skrawaniem, która pozwala na uzyskanie precyzyjnych i skomplikowanych kształtów detali. Dzięki rozwojowi technologii oraz stosowaniu nowoczesnych maszyn, takich jak tokarki zaawansowane czy frezarki uniwersalne, możliwości frezowania na tokarce są coraz większe, co przekłada się na lepsze rezultaty w obróbce detali oraz oszczędność czasu i zasobów.