Postprocesor translator pomiędzy systemem CAM a maszyną CNC.

Postprocesor translator pomiędzy CAM a maszyną wirtualnych ścieżek narzędzia. Odpowiednio przygotowany, skonfigurowany pod indywidualne wymagania obrabiarki pozwoli wygenerować kod NC wolny od błędów, od razu gotowy do zaimplementowania na maszynę CNC. Przy wyborze systemu CAM, należy zastanowić się nad tym czy dane oprogramowanie jest w stanie zapewnić odpowiednio skonfigurowany postprocesor pod sterowanie maszyny.


Wsparcie systemów CAD CAM w procesie obróbkowym

Przemysł w dzisiejszych czasach rozwija się bardzo dynamicznie. Wykonanie specyficznych elementów nie stanowi żadnego problem dla dowolnej maszyny numerycznej czy też innego narzędzia realizującego obróbkę ubytkową. Systemy CAM to ogromne wsparcie w całym procesie produkcyjnym, a dzięki możliwości generowania ścieżek narzędzi, symulacji obróbki, a przede wszystkim wymiany tych danych na czytelny kod dla danego sterowania maszyny CNC stanowi w dzisiejszym czasie podstawę wszystkich firm produkcyjnych.

Dostosowany odpowiednio do wymagań produkcji, system CAM pozwala zwiększyć potencjał firmy przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji, a także czasów wdrożenia kolejnych detali.

Po co ten Postprocesor ?

Postprocesory są dopasowane do określonych zadań, maszyn oraz, sterowania. Dobrze skonfigurowany postprocesor nie tylko pozwoli wygenerować kod, który będziemy mogli wdrożyć na maszynę ale także pozwoli nam lepiej wykorzystać cykle, zastosować korekcje ścieżki, powtarzalne elementy programu oraz wygeneruje kod wolny od kolizji.

Postprocesor translator pomiędzy systemem CAM a maszyną CNC.

Popularne maszyny CNC

Popularne maszyny dla których jesteśmy w stanie za pomocą Kreatora postprocesorów wykonać postprocesor to: DMG MORI, DOOSAN, OKUMA, MAZAK, HAAS, KIMLA, AVIA, HERMLE, MIKRON, GROB.

postprocesor do maszyn cnc
postprocesor to wirtualny translator pomiędzy systemem CAM a maszyną CNC.

Masz wątpliwości, zapytaj!Od modelu CAD do wygenerowania za pomocą postprocesora programu CNC

Cały proces rozpoczyna się od wczytania gotowego modelu lub rysunku do systemu CAM, który orientujemy odpowiednio do układu współrzędnych. Jest to bardzo ważne na początku. Dlatego że ścieżki narzędzia będą generowane w odniesieniu właśnie do tego układu współrzędnych na podstawie wczytanego modelu.

Układ współrzędnych określa bazę na maszynie. Bazę na maszynie ustawiamy w tym samym miejscu, w którym oznaczyliśmy początek układu podczas generowania ścieżki w systemie CAM.

Kiedy mamy już graficzną reprezentacje naszej obróbki, zostaje nam przedstawić ścieżki w taki sposób aby sterowanie danej maszyny CNC mogło je odczytać. Dlatego kolejnym niezbędnym elementem jest postprocesor. Jest to swego rodzaju translator, który tłumaczy ścieżki narzędzia na program obróbkowy, czytelny dla danej maszyny CNC. 

Każda maszyny posiada inny układ sterowania. W skrócie – plik tekstowy który generuje postprocesor może zawierać różne zmienne, charakterystyczne tylko dla danego sterownia. Dlatego uruchomienie tego samego programu na różnych maszynach wymaga napisania nowego programu NC. Posiadając system CAM tworzymy jeden program i w razie konieczności wymieniamy tylko postprocesor. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu oszczędzamy czas, który musielibyśmy poświęcić w przypadku ręcznego każdorazowego programowana.

Postprocesor translator pomiędzy systemem CAM a maszyną CNC.

Podsumowując, postprocesor to wirtualny translator pomiędzy systemem CAM a maszyną CNC. Jest w stanie wygenerować kod NC dla każdego sterowania maszyny. Każde sterowanie wymaga oddzielnego postprocesora ale tylko jednego systemu CAM.