Ścieżki narzędzia generuje EDGECAM w Logan Machine Company.

Ścieżki narzędzia w EDGECAM aby odnieść sukces należy połączyć różnorodne możliwości obróbki skrawaniem z nowoczesnym oprogramowaniem CAM.

Zakład Logan Machine Company to firma, która rozszerzyła możliwości i zyskała konkurencyjność dzięki EDGECAM.

Logan Machine Company z siedzibą w Akron w Ohio jest firmą rodzinną o długiej historii ciągłego wzrostu, dywersyfikacji klientów i nieustraszonych innowacjach. Dzisiaj firma obsługuje pokaźną listę zróżnicowanych branż, w tym lotniczą, motoryzacyjną, konsumencką i obronną. Wśród produktów wykonanych przy użyciu maszyn zbudowanych przez firmę Logan są opony, drabiny i oprzyrządowanie dla producentów rakiet.

„Jako zakład produkcyjny staramy się robić wszystko, na co pozwala nam nasz sprzęt” – mówi Jeff Bohaychyck, Kierownik Obszaru CNC, który pracuje w Logan Machine Company od 40 lat.
„Naszą siłą jest budowanie wszelkiego rodzaju maszyn od początku do końca. Bardzo dobrze radzimy sobie ze spawami, spawaniem ram, sterownikami PLC i wszystkimi mechanizmami, które powodują, że coś działa”.

„Rozpoczęliśmy współpracę z oprogramowaniem EDGECAM specjalnie po to, aby pozyskać nowych klientów i zacząć otrzymywać od nich regularne zlecenia. Potrzebowaliśmy oprogramowania na tyle zaawansowanego, aby wykonać wszystko to co chcieliśmy, jednakże EDGECAM pozwolił nam wykonać o wiele więcej niż oczekiwaliśmy”.

Jeff Bohaychyck, Kierownik CNC

Jako długoletni pracownik, Bohaychyck brał udział w ewolucji firmy i widział, że części stają się coraz bardziej złożone nawet gdy skracają się czasy realizacji. „Obróbka stała się znacznie bardziej konkurencyjna w Stanach Zjednoczonych” – mówi. „Producenci, którzy chcą przetrwać zaciekle ze sobą konkurują”.

Aby wyprzedzić konkurencję, Logan Machine rozszerzył swoje możliwości obróbki wdrażając w 1998 r. przez Vero Software oprogramowaniem EDGECAM.

ścieżki narzędzia, obrobiony detal

„Mieliśmy okazję wykonywać części do samolotu i nie mieliśmy możliwości wygenerowania dla niego złożonej ścieżki narzędzia”, mówi Bohaychyck. „Rozpoczęliśmy współpracę z oprogramowaniem EDGECAM specjalnie po to, aby pozyskać nowych klientów i zacząć otrzymywać od nich regularne zlecenia. Potrzebowaliśmy oprogramowania na tyle zaawansowanego, aby wykonać wszystko to co chcieliśmy, jednakże EDGECAM pozwolił nam wykonać o wiele więcej niż oczekiwaliśmy”.

Bohaychyck jest biegły w obsłudze całego procesu produkcyjnego – od modeli bryłowych po wykonywanie rysunków papierowych. Wykorzystywane są możliwości EDGECAM i bezproblemowego wczytywania wszystkich formatów plików CAD, co zapewnia, że dane CAD pozostają nienaruszone.

Ścieżki narzędzia w EDGECAM, ewolucja

Bohaychyck obserwował ewolucję ścieżek narzędzia w EDGECAM w ciągu dwóch dekad i nieustannie stosował nowe technologie, gdy tylko stały się dostępne.

Wśród nowszych technologii jest interfejs EDGECAM Workflow, który prowadzi programistów przez pięciostopniowy proces. Obejmuje najważniejsze elementy takie jak przygotowanie elementu do obróbki, obróbkę i generowanie kodu NC. Użytkownicy mogą przełączać się pomiędzy trzema trybami – ręcznym, półautomatycznym i w pełni automatycznym a także stosować wszystkie tryby zamiennie. Bohaychyck jest w stanie dostosować metody programowania do osobistych preferencji i potrzeb. Zwykle identyfikuje elementy ręcznie, ale również korzysta z automatycznego systemu wyszukiwania otworów dla części, które mają ich wiele.

ścieżki narzędzia, peodukcja

„Jeśli mam milion otworów, to pozwolę programowi EDGECAM wyszukać i wykonać tą operację automatycznie”, mówi. „Pozwala mi również edytować zautomatyzowane procesy, więc jest elastyczny”.

Ścieżki narzędzia w Cyklu obróbki Zgrubnej

W celu szybkiego usuwania materiału Bohaychyck czasami wybiera wyspecjalizowany cykl obróbki zgrubnej, który wykorzystuje strategię koncentryczną lub wierszowanie aby wygenerować ścieżki narzędzia dla geometri 2D.

Cykl można zastosować do powierzchni, brył i modeli STL.

Używa także cyklu Profilowania do wykańczania powierzchni. Cykl ten można również zastosować do powierzchni, brył i modeli STL, a także do obróbki profili.

Bohaychyck wykorzystuje cykl koncentryczny do stworzenia ścieżki narzędzia, który można zdefiniować na podstawie krzywej lub zakresu. Cykl koncentryczny generowany jest do wybranego zakresu lub zewnętrznej krawędzi wybranych powierzchni, co powoduje równomierne wykończenie powierzchni na całym modelu.
Korzysta również z konfigurowalnej biblioteki narzędzi, która pomaga mu szybko wybrać dostępne narzędzia a także je definiować. „Możliwość definiowania narzędzi pozwala zaoszczędzić dużo czasu”.

Inwestycja w EDGECAM pomogła firmie rozszerzyć jej możliwości i ostatecznie zyskać szerszą i bardziej zróżnicowaną bazę klientów. „EDGECAM pozwala na wykonywanie rzeczy, bez których nie można się obejść. Otworzyło to więcej możliwości i pomaga nam odnosić sukcesy w bardzo konkurencyjnym biznesie”.

Kluczowe korzyści

  • Większa zdolność do dywersyfikacji i przyciągania nowych firm.
  • Dostosowanie metod programowania, w tym poziomów automatyzacji.
  • Możliwość generowania złożonego G kodu.
  • Zastosowanie specjalistycznych cykli obróbkowych zaprojektowanych w celu sprostania konkretnym wyzwaniom.