Obróbka 5-osiowa w EDGECAM wykorzystywana do produkcji opakowań Szczepionek na COVID-19.

W całym procesie produkcji opakowań szczepionek na COVID-19 wykorzystywane są podstawowe operacje frezarskie a także obróbka 5-osiowa dostępna w EDGECAM.

Świat jest coraz bliżej rozpoczęcia dystrybucji skutecznej szczepionki na COVID-19. Wiodący dostawca dla przemysłu farmaceutycznego produkuje części opakowań oraz systemy dostaw gotowe do obsługi szczepionki.

West Pharmaceutical Services posiada 25 zakładów produkcyjnych na całym świecie. Wytwórnię w Kornwalii w Anglii, gdzie produkowane są formy do elastomerowych części opakowań.

Formy wtryskowe produkują z wykorzystaniem dwudziestu czterech 5-osiowych frezarek pionowych. Makino V80S, Haas VF, VM i mini frezarek oraz maszyn CNC Ingersoll V5 zaprogramowanych za pomocą obróbki 5-osiowej w EDGECAM. Tymczasowy kierownik produkcji Chris Tamblyn odnotował, że cały proces produkcji, od prostych, podstawowych operacji, po złożoną, w pełni zautomatyzowaną obróbkę 5-osiową, obsługiwany jest przez EDGECAM.

Obróbka 5-osiowa wykorzystywana do produkcji opakowań

Zaprojektowane w innym europejskim zakładzie, pliki CAD do from wtryskowych importują do EDGECAM w warsztacie Bodmin. „Do niedawna korzystaliśmy z plików krawędziowych 2D. Nadal ma miejsce tradycyjna praca związana ze starymi, mało wymagającymi narzędziami, które wymagają odnowienia. Jednak cała nasza nowa praca opiera się na modelach bryłowych 3D ”.

Produkują miliony elementów z tworzyw sztucznych i gumy wykorzystując formy wtryskowe firmy West Pharmaceutical Services. Obecny popyt jest silny – zarówno ze strony obecnych klientów, jak i nowych firm, które chcą opracować rozwiązania dotyczące COVID-19. „Niedawno nastąpił wzrost liczby produktów dedykowanych do walki z COVID-19, w tym fiolek, zatyczek i tłoków do strzykawek”.

Obróbka 5-osiowa

Wyspecjalizowane procedury odgrywają ważną rolę w tradycyjnym wytwarzaniu narzędzi stalowych. „Importujemy dane CAD do EDGECAM i pracujemy na wszystkich sześciu ścianach z wieloma ustawieniami, ale ponieważ nasze narzędzia są często bardzo podobne do tych, które produkowaliśmy wcześniej, mamy wiele powtarzalnych operacji. Przez lata stworzyliśmy wiele szablonów obróbki, więc teraz, kiedy tylko możemy, korzystamy z gotowych plików, które sami dostosowaliśmy do odtworzenia sekwencji”- mówi Chris Tamblyn.


Obróbka 5-osiowa

Po utworzeniu nowej procedury przechowujemy ją w EDGECAM, można ją bardzo szybko odtworzyć, aby pracować nad wieloma elementami, od prowadnic po gniazda do formy. Następnie przeprowadzamy analizę za pomocą EDGECAM, a po zatwierdzeniu przez symulator ścieżki narzędzia, program przesyłamy na obrabiarkę.”

W przypadku obrabiania grafitu przyjęto inny proces, wykorzystując tylko dane CAD modelu bryłowego do pełnej obróbki 5-osiowej. „Każdą elektrodę projektujemy dla dla każdej nowej formy, jeden z naszych wykwalifikowanych inżynierów CAM studiuje, co jest potrzebne do oprzyrządowania pokrytego diamentem, co do usuwania materiału, a co do delikatnej natury grafitu w celu wytworzenia bardzo złożonych form.”

Nasze elektrody są wielogniazdowe , więc nie wykonujemy tylko jednego elementu na jednej elektrodzie; używamy jednego kawałka grafitu, który może wykonać do 200 małych, unikalnych elementów ”. Według Ch. Tamblyn’a stało się to możliwe dzięki dostosowaniu postprocesora przez inżynierów EDGECAM. „Potrafimy bardzo szybko tworzyć pliki i reagować na zmiany. Wcześniej standardowa metoda wytwarzania generowała sekwencje i kod NC bardzo powoli. Ale teraz tworzymy sekwencję, poprzez wytwarzanie jednej elektrody. Następnie, używając makra utworzonego przez zespół EDGECAM w postprocesorze, aktywujemy polecenie powtórzenia, które wykonuje podprogramową funkcję. Część jest następnie replikowana na większym kawałku grafitu, tyle razy ile jest to wymagane dla formy wtryskowej.

Obróbka 5-osiowa, produkcja opakowań

EDGECAM Cykle pomiarowe

Ale to nie koniec zaangażowania EDGECAM. Następnie na scenę wchodzi specjalistyczny moduł kontrolny oprogramowania, wykorzystujący te same dane CAD, które były używane przy cięciu. EDGECAM Inspect łączy wiodące w branży narzędzia metrologiczne firmy Hexagon z najnowocześniejszą wiedzą w zakresie produkcji, aby Chris Tambly mógł cieszyć się w pełni funkcjonalnym i łatwym w użyciu systemem kontroli. Moduł tworzy cykle pomiarowe na maszynie zarówno dla bieżącej, jak i końcowej kontroli części, używając intuicyjnego zestawu narzędzi do pomiaru cech geometrycznych, takich jak punkty powierzchni, otwory, nadcięcia, kieszenie, wstęgi, szerokości i wysokości. Mierzy również związek między takimi cechami, jak okrągłość, płaskość i prostoliniowość.

Produkcja opakowań Szczepionek na COVID-19

Byliśmy pierwszą firmą, która użyła modułu Inspect i ściśle współpracowaliśmy z EDGECAM nad jego rozwojem. Teraz możemy sprawdzić co produkujemy w najmniejszym szczególe, oszczędzając sporo czasu i unikając potencjalnego zanieczyszczenia w naszym laboratorium kontroli jakości ”.

Po ostatecznym zatwierdzeniu form wtryskowych, wysyłamy je do zakładów produkcyjnych firmy West w Europie, aby rozpocząć ich cykl pracy. Wytwarzamy miliony farmaceutycznych części opakowań i systemy dostawy do obsługi szczepionki.

Kluczowe korzyści

  • Wyspecjalizowane procedury działające na wszystkich sześciu ścianach z wieloma ustawieniami.
  • Podprogramy tworzące części na większym kawałku grafitu tyle razy, ile jest to wymagane dla form wtryskowych.
  • Cykle pomiarowe na maszynie zarówno dla bieżącej, jak i końcowej kontroli części.

Podsumowując, w całym procesie produkcji opakowań szczepionek na COVID-19 wykorzystywane są podstawowe operacje frezarskie a także obróbka 5-osiowa dostępna w EDGECAM.