Asocjatywność pomiędzy systemem CAD a CAM na przykładzie EDGECAM.

Integracja systemu CAD z systemem CAM pełni ważną rolę w procesie programowania obróbki CAM. Zaawansowane i rozbudowane oprogramowania CAD jak i CAM posiadają taką funkcjonalność, jest to znaczne ułatwienie pracy programisty. Dlatego w tym wpisie dowiesz się czym jest asocjatywność oraz poznasz zalety wykorzystania zintegrowanych systemów do projektowania oraz programowania.

Na początku wyjaśnijmy czym jest tak naprawdę asocjatywność. Asocjatywność oznacza pełną współpracę pomiędzy programem CAM a CAD. Najprościej wyjaśniając, jeśli przygotujemy obróbkę w CAM, dla modelu CAD to w przypadku wprowadzenia zmian w systemie CAD, nie będziemy musieli od początku programować obróbki ani wczytywać modelu, tylko otrzymamy komunikat o wprowadzonych zmianach. Musimy jedynie podjąć decyzję czy akceptujemy zmiany czy też nie. W przypadku zaakceptowania zmian dodatkowo należy przeliczyć ponownie ścieżkę narzędzia.

Poniżej znajduje się przykład asocjatywności pomiędzy systemem CAD DESIGNER a oprogramowaniem CAM EDGECAM.


Podsumowując, asocjatywność jest swego rodzaju integracją pomiędzy systemem CAD a CAM. W przypadku przygotowania obróbki na podstawie geometrii, którą możemy dowolnie zmienić, korzystając z systemu CAD zyskujemy ogromną oszczędność czasu.Więcej o systemie CAD DESIGNER, dowiesz się tutaj:


Możliwości CAD DESIGNER’a eliminują czas i wysiłek jaki trzeba by było włożyć podczas ręcznego procesu projektowania. Przede wszystkim dzięki bardziej zautomatyzowanemu, usprawnionemu podejściu do oprogramowania CAD.

  • Modelowanie bezpośrednie – uwalnia projektanta od ograniczeń tradycyjnego sposobu modelowania. DESIGNER zapewnia szereg technik tworzenia geometrii, które można wykorzystać podczas przygotowywania modelu CAD,
  • Naprawa modelu – nieciągłości w importowanych modelach są automatycznie naprawiane, co zapobiega czasochłonnemu procesowi ręcznej naprawy wczytanych modeli,
  • Ukrywanie elementów – wyłączenie niepotrzebnych elementów modelu lub ukrycie ich na potrzeby kolejnych operacji odbywa się za pomocą pojedynczego kliknięcia klawiszem myszy.
  • Upraszczanie modeli – tworzenie wariantów modelu dla każdego etapu programowania obróbki CAM jest proste, a wyniki obróbki są szybkie i mają najwyższą jakość.
  • Zaawansowane tworzenie powierzchni — dedykowany moduł powierzchniowy umożliwia tworzenie i manipulowanie złożonymi, swobodnymi powierzchniami, takimi jak powierzchnie wyciągnięte, spiralne, ukośne i styczne.