co to są maszyny CNC

Maszyny CNC co to? Zastosowanie, rodzaje, korzyści.

underline

Maszyny CNC to specjalistyczne urządzenia przemysłowe, które wykorzystują komputery do sterowania i automatyzacji procesów produkcyjnych.

Maszyny CNC (Computer Numerical Control) to specjalistyczne urządzenia przemysłowe, które wykorzystują komputery do sterowania i automatyzacji procesów produkcyjnych. Te maszyny są szeroko stosowane w różnych branżach, takich jak metalurgia, obróbka drewna, produkcja plastiku, czy produkcja precyzyjnych części.

Podstawowym elementem maszyn CNC jest sterownik numeryczny, który otrzymuje dane z programu komputerowego i przekształca je na sygnały elektryczne, pneumatyczne lub hydrauliczne, sterujące ruchem narzędzia i obrabianego materiału. Dzięki temu, maszyny CNC są zdolne do precyzyjnego i powtarzalnego wykonywania różnych operacji obróbczych, takich jak frezowanie, toczenie, wiercenie czy cięcie.

Przykłady maszyn CNC to:

Frezarki CNC

Wykorzystywane do obróbki powierzchni poprzez usuwanie materiału za pomocą obracającego się narzędzia.

Różnego rodzaju centra obróbcze (2-, 3-, 4- czy 5-osiowe)

Tokarki CNC

Służące do obróbki cylindrycznych przedmiotów, obracając i formując obrabiany materiał.

Wiertarki CNC

Automatycznie przeprowadzające operacje wiercenia w określonych punktach materiału.

Wycinarki laserowe CNC

Wykorzystujące promień laserowy do precyzyjnego cięcia różnych materiałów, takich jak metal, drewno czy tworzywa sztuczne.

Maszyny CNC oferują wiele korzyści, takie jak zwiększenie precyzji, szybkości produkcji, redukcja błędów ludzkich oraz możliwość programowania różnych rodzajów operacji.

Zalety zastosowania maszyn CNC

Maszyny CNC oferują szereg zalet, które sprawiają, że są powszechnie stosowane w przemyśle.

Oto kilka głównych zalet maszyn CNC:

 1. Precyzja: Maszyny CNC umożliwiają wyjątkową precyzję i powtarzalność operacji obróbczych. Dzięki sterowaniu numerycznemu i zaawansowanym technologiom, maszyny te są zdolne do wykonywania bardzo dokładnych ruchów i operacji.
 2. Powtarzalność: Możliwość programowania maszyn CNC pozwala na powtarzalność procesów produkcyjnych, co jest istotne w przypadku produkcji seryjnej. Każdy egzemplarz produktu może być wykonany z dokładnością identyczną jak poprzedni.
 3. Efektywność czasowa: Maszyny CNC często pozwalają na skrócenie czasu produkcyjnego, ponieważ są zdolne do wykonywania operacji równocześnie na wielu osiach. Ponadto, szybkie przemieszczenia i precyzyjne narzędzia zwiększają ogólną efektywność procesu produkcyjnego.
 4. Zautomatyzowanie procesów: Dzięki programowalności i zdolności do pracy w trybie ciągłym, maszyny CNC umożliwiają zautomatyzowanie wielu procesów produkcyjnych. Operatorzy są często zaangażowani głównie w programowanie, nadzór i utrzymanie maszyn.
 5. Wszechstronność: Maszyny CNC mogą być stosowane do obróbki różnych materiałów, takich jak metal, drewno, tworzywa sztuczne czy kompozyty. Mogą być również używane do różnorodnych operacji, takich jak frezowanie, toczenie, wiercenie, cięcie laserowe itp.
 6. Redukcja błędów ludzkich: Automatyzacja procesów w maszynach CNC eliminuje wiele potencjalnych błędów ludzkich związanych z ręcznym sterowaniem obrabiarkami.
 7. Łatwość programowania: Choć programowanie maszyn CNC może wymagać specjalistycznej wiedzy, nowoczesne interfejsy użytkownika są coraz bardziej intuicyjne, co ułatwia korzystanie z tych maszyn.

W sumie, maszyny CNC przyczyniają się do poprawy wydajności, jakości i skuteczności procesów produkcyjnych, co sprawia, że są niezastąpione w wielu dziedzinach przemysłu.

Sterowniki maszyn CNC

Sterowniki numerycznymi, są kluczowymi elementami, odpowiadającymi za kontrolę ruchu osi, prędkości narzędzia i inne parametry obróbki.

Istnieje wiele różnych firm produkujących sterowniki CNC, a najpopularniejsze z nich to:

 1. Fanuc: Fanuc to jedna z największych firm na świecie specjalizujących się w produkcji sterowników CNC. Ich sterowniki są szeroko stosowane w różnych branżach.
 2. Siemens: Siemens oferuje zaawansowane sterowniki CNC, znane z wysokiej jakości i zaawansowanych funkcji. Są one powszechnie używane w przemyśle na całym świecie.
 3. Mitsubishi Electric: Firma ta produkuje sterowniki CNC znane z niezawodności i zaawansowanych możliwości. Są stosowane w różnych typach maszyn CNC.
 4. Haas Automation: Haas to firma specjalizująca się w produkcji maszyn CNC, a także sterowników do nich. Ich sterowniki są często stosowane w maszynach Haas.
 5. Heidenhain: Heidenhain to niemiecka firma specjalizująca się w produkcji systemów pomiarowych oraz sterowników CNC. Ich sterowniki są cenione za precyzję.
 6. Fagor Automation: Fagor to firma oferująca różne rozwiązania do sterowania maszynami CNC. Ich sterowniki są stosunkowo elastyczne i mogą być używane w różnych konfiguracjach maszyn.
 7. NUM CNC: Firma NUM oferuje sterowniki CNC, w tym również zaawansowane rozwiązania dla maszyn wieloosiowych.
 8. Bosch Rexroth: Bosch Rexroth dostarcza sterowniki CNC, które są używane w różnych sektorach przemysłowych, takich jak automatyka przemysłowa czy technologia napędowa.

Posiadasz maszynę ale nie wiesz jak ją zaprogramować?


Przed wyborem konkretnego sterownika, ważne jest zrozumienie specyfiki maszyny CNC, dla której będzie on używany, oraz dostosowanie go do konkretnych wymagań produkcji. Różne sterowniki oferują różne funkcje, zakresy możliwości i poziomy zaawansowania, dlatego dobór odpowiedniego sterownika jest kluczowy dla efektywnej pracy maszyny CNC.

Programowanie maszyn CNC

Proces, w którym tworzy się specjalny program komputerowy, który zawiera instrukcje dla maszyny dotyczące wykonania konkretnej operacji obróbczej. Programowanie CNC może być wykonywane za pomocą specjalistycznych programów do generowania G kodu lub CAM, które pozwalają na graficzne modelowanie i generowanie kodu NC.

Poniżej znajdują się ogólne kroki, które obejmuje proces programowania maszyn CNC:

Projektowanie modelu: Rozpoczyna się od stworzenia projektu 3D lub 2D przedmiotu, który ma być wykonany przy użyciu maszyny CNC. Może to być wykonane za pomocą programów CAD (Computer-Aided Design).

Wybór narzędzi: W zależności od rodzaju obróbki i materiału, z którego wykonany jest przedmiot, operator musi wybrać odpowiednie narzędzia. Obejmuje to narzędzia do frezowania, wiercenia, toczenia, cięcia itp.

Tworzenie programu CNC: Programista tworzy program CNC, który zawiera sekwencję instrukcji, takie jak ruchy osi, prędkości, narzędzia, głębokości cięcia, itp. Program może być napisany w języku G-kodu, który jest standardowym językiem programowania maszyn CNC.

Symulacja: Przed przystąpieniem do faktycznej obróbki, program często jest poddawany symulacji. Symulator pozwala na weryfikację poprawności programu, sprawdzenie kolizji narzędzi, a także ocenę czasu trwania całego procesu.

Przesyłanie programu do maszyny: Po zakończeniu programowania i przeprowadzeniu symulacji, programista przesyła gotowy program do sterownika maszyny CNC.

Ustawianie maszyny: Operator musi odpowiednio ustawić maszynę przed rozpoczęciem produkcji, takie jak umieszczenie materiału, zamocowanie narzędzi, kalibracja osi itp.

Rozpoczęcie obróbki: Po zakończeniu ustawień, operator uruchamia maszynę, która następnie wykonuje zadane operacje obróbcze zgodnie z programem CNC.

Programowanie maszyn CNC wymaga umiejętności z zakresu technologii obróbki, znajomości języka G-kodu, a także zrozumienia specyfiki konkretnej maszyny. W miarę rozwoju technologii, pojawiają się także bardziej zaawansowane narzędzia do programowania CAM, które oferują bardziej intuicyjne interfejsy graficzne i automatyzują pewne aspekty procesu programowania.