Formy odlewnicze wykonywane w CAM EDGECAM, JMF Modelarstwo Odlewnicze.

Formy odlewnicze wykonywane w CAM EDGECAM dla JMF Modelarstwo Odlewnicze Janusz Frasek. Jest to firma z ponad 25 letnim doświadczeniem w branży modelarskiej. Zajmująca się produkcją modeli odlewniczych z drewna, tworzyw sztucznych, a także żywicy epoksydowej. Inwestycja w oprogramowanie CAM EDGECAM pozwoliła na rozwój, a także pomogła w realizacji najtrudniejszych zleceń.


„Dzięki doświadczeniu w zakresie budowy modeli a także inwestycji w system CAM EDGECAM jesteśmy w stanie zrealizować każde powierzone Nam zlecenie.”  

Właściciel firmy – Janusz Frasek.

Każda współpraca rozpoczyna się od konsultacji ze zleceniodawcą, określane są wszystkie wymagania, co do projektu oraz przedyskutowana jest dokumentacja techniczna. Kolejny etap współpracy to zaprojektowanie przez biuro konstrukcyjne modelu w systemie CAD. Firma do projektowania form odlewniczych wykorzystuje system SOLIDWORKS.


Przygotowanie projektu w systemie CAD

Przygotowanie projektu w systemie CAD.

Asocjatywność

Dzięki pełnej asocjatywności jakie daje oprogramowanie EDGECAM w połączeniu z systemem SOLIDWORKS każdy model można w prosty sposób zaimportować do systemu CAM za pomocą CADLink, a każda poprawka wniesiona do systemu CAD powoduje automatyczne wyświetlenie w systemie EDGECAM komunikatu o zmianach.

Rozwiązanie zapewnia bezproblemowy oraz bezbłędny import plików, przez co modele nie wymagają dodatkowych poprawek przed rozpoczęciem projektowania obróbki CAM. EDGECAM nie wymaga dodatkowego translatora do odczytu danych CAD.

Formy odlewnicze – wstęp do programowania obróbki CAM

Po procesie modelowania detal trafia do działu technologicznego. Pierwszym etapem jest dobranie materiału oraz technologii, następnie odpowiednie ustawienie detalu, dobór półfabrykatu oraz postprocesora.

EDGECAM jest intuicyjnym CAM’em, użytkownicy mogą skorzystać z gotowej bazy półfabrykatów i uchwytów, zamodelować je sami lub wczytać z zewnętrznego źródła. Niezależnie od wybranej metody system wspomaga cały proces.

Każdy postprocesor dostarczany z oprogramowaniem EDGECAM jest odpowiednio dostosowywany do sterowania maszyny, tak aby generowany kod NC był wolny od błędów a także zgodny z wymogami danej maszyny.


Formy odlewnicze wykonywane w CAM 1

Graficzne przedstawienie maszyny w EDGECAM.

Firma dysponuje zapleczem maszynowym w postaci ploterów Kimla z serii BPFT z wymiarem obszaru roboczego 2100x3100mm i zakresem osi Z 770mm oraz 1500×2500 i zakresem osi Z 600mm.

Strategie obróbkowe

Po wstępnym przygotowaniu elementu do obróbki, kolejnym etapem jest dobór odpowiednich strategii obróbkowych.

Elastyczność systemu EDGECAM pozwala na automatyczne oraz ręczne definiowanie ścieżki narzędzia. W obu przypadkach każdy parametr można edytować i zmieniać jego wartości w zależności od potrzeb.


Obróbka zgrubna w systemie.

Możliwość podejścia do zadań za pomocą niestandardowych elementów programowania i wyspecjalizowanych strategii przydaje się przy produkcji złożonych jak i prostych modeli odlewniczych. Szeroki zakres opcji oraz strategii obróbkowych w cyklach pozwala dostosować każdą obróbkę nawet elementów trudno dostępnych i o skomplikowanych kształtach. 

Obszary wymagające zastosowania kolejno mniejszych narzędzi skrawających, tak aby wybrać pozostały materiał po operacji zgrubnej programowane są za pomocą odpowiedniego cyklu obróbki resztek.

Zobacz też który moduł frezowanie zawiera te cykle obróbkowe.


Formy odlewnicze wykonywane w CAM 3

Pełna obróbka detalu z zastosowaniem widoku – przekrój.

Symulacja obróbki

Ostatnim procesem przed wygenerowaniem kodu NC i praktycznym zastosowaniem obróbki CAM jest przeprowadzenie symulacji.

Wbudowany symulator pozwala na przeprowadzenie pełnej symulacji ścieżki narzędzia, sprawdzenie jej pod względem ewentualnych kolizji, tak aby przed ostatecznym wygenerowaniem kodu NC wyeliminować błędy.


Symulacja obróbki.

Poprawnie wygenerowany kod NC pozwala sprawnie zaimplementować go bez obaw o ewentualne kolizje na maszynę i wykonać obróbkę elementu.


Formy odlewnicze wykonywane w CAM – obróbka

Obróbka elementu na maszynie.

Obróbka elementu na maszynie.

Odpowiednie połączenie maszyn, narzędzi, oprogramowania oraz wiedzy technicznej wsparło firmę w realizacji założonych celów i pozwoliło zwiększyć konkurencyjność na rynku. 

„Precyzja, profesjonalizm i dobór odpowiednich materiałów przy jednoczesnym wsparciu z systemami CAD/CAM pozwoliła nam na uzyskanie jakościowego produktu dostosowanego do potrzeb każdego zleceniodawcy.”  

Właściciel firmy – Janusz Frasek.O firmie

NazwaJMF Modelarstwo Odlewnicze Janusz Frasek 

Biznes: Projektowanie i produkcja form odlewniczych

Strona int.: www.frasekmodele.pl/ 

Zakres usług

  • Kompleksowe wykonanie kompletów modelowych, zamocowanych na płytach pod modelowych wraz z układem wlewowym, przeznaczonym do formowania maszynowego.
  • Naprawy, remonty, regeneracja gotowych modeli.
  • Projekty nietypowe i jednostkowe na podstawie dostarczonych rysunków technicznych i wzorów odlewów.

Podsumowując temat: Formy odlewnicze w CAM EDGECAM dla JMF Modelarstwo Odlewnicze Janusz Frasek. Jest to firma z ponad 25 letnim doświadczeniem w branży modelarskiej. Zajmująca się produkcją modeli odlewniczych z drewna, tworzyw sztucznych, a także żywicy epoksydowej. Inwestycja w oprogramowanie CAM EDGECAM pozwoliła na rozwój, a także pomogła w realizacji najtrudniejszych zleceń.


Gotowe modele.